دریافت مقالات

مجازی سازی

بررسی معماری F5 برای VMware NSX – قسمت سوم (پایانی)

206 مشاهده ۲۱ بهمن, ۱۳۹۶ 13

بررسی معماری F5 برای VMware NSX

یکپارچه‌سازیF5 و VMware به منظور فراهم کردن شبکه ه­­­ای مقیاس‌پذیر و قابل برنامه‌ریزی با تمامی سرویس‌های Application لایه‌های چهارم تا هفتم

در قسمت اول و دوم از سری مقالات کاربرد F5 برای VMware NSX، به بررسی اجمالی این راهکار، لزوم استفاده از یک دیتاسنتر مبتنی بر نرم‌افزار (SDDC)، عواقب عدم استفاده از آن در دنیای امروز پرداخته شد و همچنین علاوه بر اشاره به مواردی در خصوص ویژگی‌های این راهکار، مزایای یکپارچه‌سازی پلتفرم‌های F5 BIG-IP و VMware NSX تشریح گردید. در این مقاله که قسمت سوم و پایانی این سری مقالات می‌باشد، به سایر مزیت‌های این یکپارچگی و نقش اساسی پلتفرم F5 iWorkflow در تسریع پیاده‌سازی‌ها در شبکه‌‌های نسل بعدیِ مبتنی بر VMware NSX خواهیم پرداخت.

پایه و اساس معماری دیتاسنترهای مبتنی بر نرم‌افزار یا همان SDDC در مجازی‌سازی می‌باشد، که با سه محور مجازی‌سازی سرور، مجازی­ سازی  Storage  و مجازی ­سازی شبکه تعریف می‌شود. VMware NSX سومین محور کلیدی، یعنی مجازی‌سازی شبکه را فراهم می‌نماید.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

NSX همراه با مجازی‌سازی شبکه و پلتفرم امنیتی VMware، شبکه و سرویس‌های امنیتی منطقی و همچنین مدلی عملیاتی برای شبکه فراهم می‌نمایند که مشابه چیزی است که VMware برای محاسبه مجازی‌سازی ارائه می‌داد.

این بدان معناست که طراحان دیتاسنتر می‌توانند به صورت On-Demand و بدون نیاز به پیکر‌بندی مجدد شبکه فیزیکی، اقدام به ایجاد شبکه‌های مجازی نمایند که این کار، آن‌ها را قادر می‌سازد تا شبکه و سرویس‌های امنیتی که شامل سرویس‌های Application لایه 4 تا 7 هستند را در عرض چند دقیقه آماده‌سازی نموده و باعث افزایش کارایی عملیات‌های شبکه و استفاده بهینه از منابع می‌شود. چارچوب سرویس‌ NSX توسعه­ یافته، امکان آماده‌سازی خودکار سرویس‌ها در هر Hypervisor را در سراسر دیتاسنتر فراهم می‌کند و  معماری Scale-Out آن، به سرویس‌ها اجازه می‌دهد که به سادگی با افزودن بر تعداد Host‌ها، به صورت On-demand مقیاس‌گذاری شوند. F5 و VMware با قادر ساختن کاربران IT برای از پیش تعیین‌کردن Policy ارائه برنامه، فرآیندهای تکراری و زمان‌بر را کاهش می‌دهند.

مزایای استفاده از F5 iWorkflow

F5 iWorkflow که سابقا BIG-IQ Cloud نامیده‌ می‌شد، پلتفرمی است که پیاده‌سازی برنامه‌های کاربردی و سرویس‌هایی که در شبکه‌‌های نسل بعدی که مبتنی بر VMware NSX هستند را سرعت می‌بخشد و به صورت یک Appliance مجازی در دسترس است تا معماری را ساده‌تر نموده و احتمال بروز خطای عملیاتی را کاهش ‌دهد. همچنین با فراهم نمودن یک اتصال دهنده‌ی مبتنی بر GUI و اتصال دهنده دیگری مبتنی بر REST، موجب یکپارچگی میان VMware NSX Manager و ساختار F5 در سطح API می‌گردد. iWorkflow مدیرانVMware را قادر می‌سازد تا بدون کنار گذاشتن کنسول NSX Manager، سرویس‌های Application Delivery را برای ماشین‌های مجازی Applicationها آماده‌سازی نمایند و با ترکیب سرویس‌ها و بارِکاری که به صورت یکپارچه برای ماشین‌های مجازی پیاده‌سازی شده، به همراه جداسازی پیکربندی پیچیده سرویس Application، فرآیند استفاده از برنامه‌های کاربردی را ساده‌تر و کوتاه‌تر می‌کند.

یکپارچه‌سازی NSX و iWorkflow، موجب آماده‌سازی ساختار F5 SDAS شده و اتصال درونی این ساختار را با شبکه‌های مجازی‌سازی شده تسهیل می‌کند، که البته باید توجه داشته باشید این فرایند با آماده‌سازی (net-new virtual editions (VEs، اعمال Licensing آن‌ها و اتصال آن‌ها به شبکه‎‌های مجازی‌سازی شده NSX صورت می­گیرد. همچنین این یکپارچه‌سازی امکان ایجاد Policyهای استاندارد و ایجاد Application برای این Policyها در منابع مجازیِ تحتِ مدیریت NSX روی ساختار F5 SDAS Application  را فراهم می­ کند.

iWorkflow آماده‌سازی سرویس‌های Delivery Application را با استفاده از F5 iApps Templates تسهیل می‌نماید که این فرایند مشابه گسترش سرویس­های برنامه به منظور پیکربندی سریع دستگاه­ های BIG-IP یا نسخه­ های مجازی و سیاست­های مختص به هر برنامه، توسط محیط wizard می­باشد. در این سناریو،iWorkflow  همانند نقطه­ ی Translation بین iApps و Templateهای ارائه­ کننده­ ی VMware عمل کرده و این فرآیند را با Translate کردن iApp و تقسیم آن به دو بخش شروع می‌کند. قسمت اول به عنوان بخشی از تلاش برای استانداردسازی سرویس، با امنیت حرفه‌ای مدیریتی مجازی‌سازی یا Cloud پر می‌گردد. بخش زمان اجرا یا همان Runtime باقی‌مانده­ی iApp، به محض استانداردسازی در VMware NSX UI مشخص می‌شود و کاربر می‌تواند Template استانداردسازی شده را انتخاب و آن را با اطلاعات زمان اجرا از قبیل نام دامنه‌، آدرس IP سرور مجازی و اعضای Pool، تکمیل کند. در نتیجه، عملکرد Application شامل سرعت بیشتر، دسترسی بالا، امنیت، و بسیاری موارد دیگر می‌شود که نیازمند منطق، وضعیت و تصمیم‌گیری مبتنی بر پیام Application، به طور کارآمدی با شبکه مجازی‌سازی­ شده، گسترش یابد.

یکپارچه‌سازی F5 و VMware NSX پیاده‌سازی سرویس‌های برنامه‌ی مبتنی بر شبکه‌ را درون SDDC آسان کرده است. پلتفرم NSX و پلتفرم iWorkflow مجموعه کاملی از سرویس‌های برنامه F5 را هم برای شبکه و هم برای اپراتورهای مجازی‌سازی ارائه می‌دهند و آماده‌سازی و بکارگیری این سرویس‌ها را برای یک واحد اجرایی، خودکارسازی می‌نماید. ترکیب جریان‌های‌ کاری برای پیاده‌سازی یکپارچه‌ی ماشین‌های مجازی و سرویس‌ها به همراه جداسازی پیکربندی پیچیده ­ی سرویس ­های Application، فرآیند استفاده از آن را ساده‌تر و کوتاه‌تر می‌کند.

یکپارچه‌سازی F5 iWorkflow و VMware NSX زمان پیاده‌سازی را کاهش داده و عملیات سرویس‌های امنیت، دسترس‌پذیری و شتاب لایه ­ی Application را تسهیل می‌نماید. با استفاده از این نوآوری، پیاده‌سازی و مدیریت برنامه درداخل یک شبکه به عنوان یک نقطه ضعف محسوب نمی‌گردد و در نتیجه، شبکه و سرویس‌های برنامه‌ها، مانع برآورده شدن اهداف مورد نظر در کسب‌وکار نخواهند بود.

ــــــــــــــــــــــــــــ

بررسی معماری F5 برای VMware NSX – قسمت اول

بررسی معماری F5 برای VMware NSX – قسمت دوم

بررسی معماری F5 برای VMware NSX – قسمت سوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?