دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

همه چیز درباره Oracle Data Guard – قسمت سوم (پایانی)

61 مشاهده ۱۳ مرداد, ۱۳۹۷ 1

همه چیز درباره Oracle Data Guard

در بخش اول از مقاله‌ی «همه چیز درباره Oracle Data Guard»، نرم‌افزار Oracle Data Guard معرفی شد، پیکربندی آن شرح داده شد و مثالی از این پیکربندی نیز ارائه گردید. در بخش دوم توضیح داده شد که این نرم‌افزار چگونه انتقال داده‌های Redo، اِعمال داده‌های Redo و تغییرات در Role‌های دیتابیس را مدیریت می‌نماید. همچنین انواع حالت‌های حفاظتی Oracle Data Guard شرح داده شد.

در این قسمت که بخش پایانی سری مقالات Oracle Data Guard می باشد، به قابلیت Client Failover پرداخته خواهد شد علاوه بر اینکه ویژگی Application Continuity  نیز شرح داده می‌شود؛ همچنین تکنولوژی‌های مکمل Oracle Data Guard از جمله Oracle RAC و Oracle RAC One Node، Flashback Database، Recovery Manager و Global Data Services معرفی می‌گردند.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

قابلیت Client Failover

یک معماری با دسترس‌پذیری بالا نیازمند قابلیت Failover سریع برای دیتابیس‌ها و Clientهای دیتابیس است.

Client Failover شامل موارد زیر می‌گردد:

 • Failure Notification
 • Stale Connection Cleanup
 • Transparent Reconnection به دیتابیس اصلی و جدید

دیتابیس اوراکل قابلیت یکپارچه‌سازی Database Failover را با فرایند‌های Failover فراهم می‌نماید که به طور خودکار Clientها را به دیتابیس اصلی جدید Redirect می‌کنند.

Application Continuity

Application Continuity یا تداوم برنامه کاربردی، یکی از ویژگی‌های دیتابیس اوراکل است که پس از بروز خطای قابل‌بازیابی که Session دیتابیس را غیرقابل دسترسی کرده بود، Replayهای سریع و غیرمخرب درخواست‌ها را در مقابل دیتابیس ممکن می‌سازد.

این قابلیت برای Switchover‌های Oracle Data Guard به دیتابیس‌های Standby فیزیکی و همچنین برای Fast-Start Failover به Standby‌های فیزیکی در حالت حفاظت از داده با حداکثر دسترس‌پذیری، تحت پشتیبانی می‌باشد. برای دیتابیس‌های اصلی و Standby در Oracle RAC یا Oracle Active Data Guard به License نیاز است، تا بتوان از Application Continuity استفاده نمود.

Oracle Data Guard و تکنولوژی‌های مرتبط با آن

Oracle Database چندین تکنولوژی مکمل منحصربه‌فرد را فراهم می‌نماید تا سیستم‌های حیاتی برای کسب‌و‌کار، در قیاس با زمانی که یک راهکار به تنهایی درحال اجراست، با سطوح بالا‌تری از دسترس‌پذیری و حفاظت از داده اجرا گردند. در ادامه برخی از تکنولوژی‌های دارای دسترس‌پذیری بالا معرفی می‌گردند:

Oracle Real Application Clusters یا به اختصار Oracle RAC

Oracle RAC به چندین سرور مستقل که با یک Interconnect به هم متصل هستند، توانایی به اشتراک‌گذاری دسترسی به یک دیتابیس Oracle را بخشیده و درنتیجه دسترس‌پذیری بالا، قابلیت مقیاس‌پذیری و افزونگی در زمان خرابی را فراهم می‌نماید. Oracle RAC و Oracle Data Guard در کنار هم فواید حفاظت System-Level، Site-Level و Data-Level را فراهم می‌نمایند؛ در نتیجه سطوح بالایی از دسترس‌پذیری و Disaster Recovery بدون از دست رفتن داده فراهم می‌گردد.

 • Oracle RAC با فراهم نمودن Recovery سریع و خودکار از خرابی‌هایی مانند خرابی‌های Node و Instance Crashها، به خرابی‌های سیستم می‌پردازد. این تکنولوژی همچنین قابلیت مقیاس‌پذیری بالاتری را برای برنامه‌های کاربردی فراهم می‌نماید.
 • Oracle Data Guard از طریق دیتابیس‌های اصلی و Standby که از لحاظ تراکنشی هماهنگ می‌باشند، به خرابی‌های سایت و حفاظت از داده پرداخته و قابلیت Recovery از Disasterهای سایت و خرابی داده را فراهم می‌نماید.

با استفاده از Oracle RAC و Oracle Data Guard معماری‌های متفاوت بسیاری ممکن می‌گردند که به استفاده از سایت‌های Local و Remote و استفاده از Nodeها و ترکیبی از دیتابیس‌های Standby منطقی و فیزیکی، بستگی دارند.

Oracle RAC One Node

Oracle Real Application Clusters One Node یا به اختصار  Oracle RAC One Node دسترس‌پذیری بالای ارتقایافته‌ای را برای دیتابیس‌های Non-Cluster فراهم کرده و در نتیجه از آن‌ها در برابر Downtime برنامه‌ریزی‌شده و برنامه‌ریزی‌نشده محافظت می‌نماید. این قابلیت موارد زیر را فراهم می‌نماید:

 • خدمات دیتابیس Non-cluster به صورت Always-on
 • تجمیع بهتر برای سرور‌های دیتابیس
 • مجازی‌سازی بهبود‌یافته برای سرور
 • هزینه‌ی پایین‌ترِ توسعه و پلتفرم تست برای Oracle RAC کامل

Oracle RAC One Node همچنین تجمیع Storage دیتابیس را تسهیل کرده، محیط دیتابیس شما را استاندارد‌سازی نموده و در صورت نیاز به کاربر این توانایی را می‌دهد که بدون هیچ‌گونه Downtime و قطعی، دیتابیس خود را به یک دیتابیس Oracle RAC کامل و بصورت Multi-Node ارتقا دهد.

از نسخه Oracle Database 11g Release 2 به بعد، Oracle Data Guard و Oracle Data Guard Broker به طور کامل با Oracle RAC One Node یکپارچه‌سازی شده‌اند.

Flashback Database

ویژگی Flashback Database قابلیت Recovery سریعی از خرابی داده منطقی و خطا‌های کاربر فراهم می‌نماید. با ایجاد توانایی عقب رفتن در زمان، نسخه‌های پیشینِ اطلاعات کسب‌و‌کار که ممکن است به اشتباه تغییر کرده یا پاک شده باشند، دوباره قابل‌دسترسی خواهند شد. برخی از مزایایی این ویژگی شامل موارد ذیل می‌باشند:

 • نیاز به بازیابی پشتیبان‌گیری و جلو بردن تغییرات به زمان خطا یا خرابی، از بین می‌برد. در عوض با استفاده از Flashback Database می‌توان یک دیتابیس Oracle را بدون بازیابی فایل‌های داده، به نقطه‌ی پیشینی از زمان به عقب برد.
 • این ویژگی راهکار جایگزینی برای تاخیر اعمال Redo فراهم می‌نماید تا حفاظت در مقابل خطا‌های کاربر و خرابی‌های منطقی فراهم گردد. در نتیجه، دیتابیس‌های Standby را می‌توان به طور دقیق‌تری با دیتابیس اصلی Synchronize نمود تا زمان‌های Failover و Switchover کاهش یابد.
 • این ویژگی از نیاز به باز‌سازی کامل دیتابیس اصلی اولیه پس از یک Failover، اجتناب می‌کند. دیتابیس اصلی که دچار خرابی شده را می‌توان به زمانی پیش از Failover عقب برده و تبدیل نمود تا برای دیتابیس اصلی جدید، یک دیتابیس Standby باشد.

RMAN

(Recovery Manager (RMAN

RMAN یکی از کاربرد‌های Oracle است که پشتیبان‌گیری، بازیابی و Recover کردن فایل‌های دیتابیس را تسهیل می‌کند. RMAN نیز مانند Oracle Data Guard یکی از ویژگی‌های دیتابیس Oracle است و نیازی به نصب جداگانه ندارد. Oracle Data Guard به خوبی با RMAN یک‌پارچه‌سازی شده است و به کاربر توانایی استفاده از موارد زیر را می‌دهد:

 • توانایی استفاده از دستور DUPLICATE در Recovery Manager به‌منظور ایجاد یک دیتابیس Standby از Backupهای دیتابیس اصلی.
 • توانایی پشتیبان‌گیری بر روی یک دیتابیس Standby فیزیکی به جای دیتابیس تولیدی که در نتیجه‌ی آن بار از روی دیتابیس تولیدی برداشته شده و استفاده‌ی مفید از منابع سیستم بر روی سایت Standby ممکن می‌شود. به علاوه، می‌توان هنگامی‌که دیتابیس Standby فیزیکی در حال اعمال Redo است، پشتیبان‌گیری نمود.
 • در نهایت توانایی مدیریت فایل‌های Redo Log آرشیو‌شده با استفاده از RMAN با پاک کردن خودکار فایل‌های Redo Log آرشیوشده که پس از انجام یک پشتیبان‌گیری برای ورودی استفاده می‌گردد.

(Global Data Services (GDS

(Global Data Services (GDS

Global Data Services مدل سرویس Oracle RAC را به Poolهایی از دیتابیس‌هایی که به صورت جهانی توزیع شده‌اند، اعمال نموده و تعدیل بار Dynamic، Failover و مدیریت سرویس مرکزی را برای مجموعه‌ای از دیتابیس‌های همسانسازی‌شده، که خدمات مشترکی را ارائه می‌دهند، فراهم می‌کند. این مجموعه‌ی دیتابیس‌ها می‌تواند شامل دیتابیس‌های Single-Instance متعلق به Oracle و Oracle RAC باشد که از طریق Oracle Data Guard، Oracle GoldenGate یا هر تکنولوژی Replication دیگری، به یک‌دیگر متصل می‌باشند.

GDS با Oracle Data Guard broker یک‌پارچه‌سازی شده است. این امر باعث می‌شود که خدمات جهانی مختص به Role (Role-Specific) بتوانند به طور خودکار آغاز شده و زمانی که انتقال‌های Role در یک پیکربندی Oracle Data Guard broker رخ می‌دهند، به طور مناسب متوقف گردند.

ـــــــــــــــــــــ

همه چیز درباره Oracle Data Guard – قسمت اول

همه چیز درباره Oracle Data Guard – قسمت دوم

همه چیز درباره Oracle Data Guard – قسمت سوم (پایانی)

برچسب ها :

مطلب مفید بود؟