دریافت مقالات

امنیت

مفهوم Multiple Splunk as a Service یا به اختصار MSaaS – قسمت دوم

213 مشاهده ۲۳ آذر, ۱۳۹۵ 5

MSaaS Multiple Splunk as a Service

در قسمت اول از مقاله مفهوم MSaaS به بررسی معماری Multiple Splunk as a Service پرداختیم و در این قسمت به بررسی مزایای استفاده از این معماری خواهیم پرداخت.

مزایا و ویژگی‌های معماری MSaaS

چارچوب معماری MSaaS به منظور هدایت نمودن روند اجرای یک رویکرد سرویس محور برای کاربران، جهت پیاده‌سازی خودکار Instanceهای Splunk Enterprise طراحی شده است. برای هر یک از کاربران در یک واحد متمایز کسب‌وکار در سازمان یا حتی یک کاربر MSP، می توان یک Splunk Enterprise پیاده سازی نمود که در ازای هر یک از این پیاده‌سازی‌ها نیز یک بخش مجزا ایجاد می‌شود. در صورتی که الزامات تفکیک مربوطه اجازه دهد، هر بخش مجزا این قابلیت را دارد که به چندین مشتری، سرویس ارائه دهد؛ بنابراین نیازی به پیاده‌سازی آنها به صورت Multiple Tenant نیست.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

ویژگی‌های مهم معماری MSaaS

  • مدل Service-Request

در صورت نیاز به یک Instance جدید از Splunk، کاربر می‌تواند یک درخواست سرویس ارائه نماید که بیانگر موارد استفاده و ویژگی‌های Instance جدید می‌باشد. برای مثال، این ویژگی‌ها ممکن است شامل فاکتور همسان‌سازی (Replication)، فاکتور جستجو، اهداف نقطه بازیابی (RPO) و زمان بازیابی (RTO) برای Disaster Recovery، الزامات پشتیبان‌گیری، برنامه نگهداری و میزان Index نمودن روزانه باشد.

  • پیاده‌سازی خودکار هر یک از Instanceهای Splunk Enterprise

اسکریپت‌های از پیش تعریف شده که با استفاده از یک سیستم مدیریت پیکربندی ارائه شده‌اند، برای پیاده‌سازی خودکار Instanceهای جدید Splunk Enterprise مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • پیاده‌سازی کاملا مقیاس‌پذیر

بهبود و توسعه قابلیت مقیاس‌پذیری در Splunk Enterprise، به واسطه معماری MSaaS و با تفکیک فرآیندهای پیاده‌سازی به بخش‌های مجزا با هزینه نهاییِ اندک محقق می‌شود؛ این پیاده‌سازی‌ها در مقیاس بزرگ شامل مواردی است که در آن از سازمان‌های متعددی پشتیبانی می‌شود، چندین دیتاسنتر یا چندین موقعیت جغرافیایی مختلف توسعه یافته و یا حجم‌های بسیار بزرگی Index می‌شوند. محدودیتی برای تعداد بخش‌های مجزای قابل ارائه وجود نداشته و هر بخش این قابلیت را دارد که به شیوه معمول مقیاس‌بندی گردد، که بدین ترتیب Splunk Enterprise از طریق آماده‌سازی پویای چندین Indexer جداگانه یا کلاستر شده، مقیاس‌بندی می‌شود و برای مدیریت بارکاری مورد نیاز جستجو می‌نماید.

  • قابلیت Multitenancy

معماری MSaaS با پیاده‌سازی یک مجموعه‌ از اجزای Splunk Enterprise با قابلیت اجرا بر روی منابع محاسباتی جداگانه برای هر Tenant می‌تواند از ویژگی Multitenancy پشتیبانی نموده و عملکرد جامع و کاملی را در راستای بخش‌بندی کامل Tenantها تضمین نماید. همچنین این معماری، دیدگاه یکپارچه‌ مربوط به چندین بخش مجزا تا محیط کلی را پشتیبانی نموده  و قابلیت ردیابی منابع مورد استفاده برای هر یک از Tenantها را ارائه می‌نماید؛ که در نتیجه می‌توان مدل‌های ChargeBack مبتنی بر کاربرد را اجرا نمود.

  • بخش‌بندی و تفکیک داده‌ها، قلمرو انعطاف‌پذیر

معماری MSaaS همچنان روند تفکیک داده‌ها برای Instanceهای Splunk Enterprise را حفظ می‌نماید. قواعد مسیریابی داده‌ها جهت کنترل جریان داده‌ها به Indexerهای خاص، اجرا شده و فرآیندهای جستجو نیز در میان مجموعه‌های خاصی از داده‌ها اجرا می‌گردد. با قابلیت‌های حوزه‌ی عملکرد انعطاف‌پذیر، می‌توان گروه‌بندیِ سلسله مراتبی و تداخلی را برای بخش‌های مجزا و داده‌های مربوط به آن امکانپذیر نمود، ضمن اینکه کنترل دسترسی نقش-محور (RBAC) جهت ایجاد یک حوزه‌ی عملکرد قابل استفاده بوده و دسترسی به داده‌ها را در صورت نیاز محدود می‌نماید.

Instanceهای سفارشی و انعطاف‌پذیر

با معماری MSaaS هیچ گونه شرایط الزام‌آور و ثابتی به Instanceهای اصلی Splunk Enterprise که هر یک از بخش‌های جداگانه را تشکیل می‌دهند، تحمیل نمی‌شود. علاوه بر اینکه امکان مقیاس‌بندی Instanceها از اندازه بسیار کوچک تا بزرگ و همچنین سفارشی‌سازی آن برای اجرای طیف وسیعی از شرایط کاربردی وجود دارد.

با پیاده‌سازی خودکار و متمرکز Instanceهای Splunk Enterprise، مزایای مهمی برای MSP، MSSPها و سازمان‌های بزرگی ایجاد می‌شود که نیازمند اجرای تعدادی از Instanceهای Splunk می‌باشند.

  • تسریع زمان دستیابی به هدف سازمانی

پس از اجرای رویکرد MSaaS، مدیران قادر به ارائه درخواست سرویسی می‌باشند که ویژگی‌های Instance جدید را مشخص می‌نماید؛ ضمن اینکه قابلیت نصب و اجرای Splunk Enterprise Instance جدید به صورت خودکار نیز وجود دارد.

  • کاهش اقدامات جانبی برای پیاده‌سازی هر Instance

در هنگام اجرای MSaaS، ویژگی‌های آن تمام چیزی است که برای پیاده‌سازی Instance جدیدی از Splunk Enterprise ضرورت دارد و اقدامات جانبی برای پیاده‌سازی هر یک از Instanceهای جدید، به حداقل می‌رسد.

  • مدیریت ریسک‌ها در حین پیاده‌سازی و به روزرسانی

رویکرد سرویس محور MSaaS موجب کاهش ریسک خطای انسانی شده و فرآیند پیاده‌سازی را برای تمام Instanceهای Splunk Enterprise هماهنگ می‌سازد. از اسکریپت‌های مشترک برای پیکربندی استفاده شده و یک Version Control System یا به اختصار VCS برای نگهداری کپی این اسکریپت‌ها، فایل‌های پیکربندی، برنامه‌های Splunk و موارد دیگر به کار می‌رود که یک روند ممیزی را در کنار فرآیند پیاده‌سازی هماهنگ ارائه می‌نماید. فرآیند ارتقا را می‌توان به راحتی از یک سرور مرکزی برای تمامی Instanceهای Splunk Enterprise پیاده‌سازی نمود که تضمین کننده‌ی هماهنگی و سازگاری فرآیند پیاده‌سازی در سراسر دیتاسنتر می‌باشد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مفهوم Multiple Splunk as a Service  یا به اختصار MSaaS – قسمت اول

مفهوم Multiple Splunk as a Service  یا به اختصار MSaaS – قسمت دوم

مفهوم Multiple Splunk as a Service  یا به اختصار MSaaS – قسمت سوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟