دریافت مقالات

مجازی سازی

معرفی قابلیت های vSAN 6.7 در VMware vSphere – قسمت دوم (پایانی)

271 مشاهده ۵ خرداد, ۱۳۹۷ 23

معرفی قابلیت های vSAN 6.7 در VMware vSphere

در قسمت اول از مقاله‌ی معرفی قابلیت‌های vSAN در VMware vSphere، به بررسی این تکنولوژی و مزایای استفاده از آن از جمله مدیریت یکپارچه توسط دیتاسنتر مبتنی بر نرم‌افزار، قابلیت‌های پیاده‌سازی و امنیت بالای استفاده از vSAN و کاهش هزینه کلی مالکیت با محافظت از داده‌ها پرداخته شد.  در این بخش به معرفی قابلیت‌های این تکنولوژی از جمله یکپارچگی کامل با vSphere، مدیریت مبتنی بر Policy با مرکزیت VM، مدیریت کنسول واحد (Single Pane of Glass)، بهینه‌سازی برای Flash و Scale-out غیرمخرب جزئی و دقیق، حذف داده‌های تکراری و فشرده‌سازی، Erasure Coding، رمزگذاری vSAN، کلاستر‌های Stretch شده با حفاظت محلی، Quality of Service یا به اختصار QoS، خدمات صحت عملکرد vSAN، iSCSI Access، vSAN Support Insight، 2-Node Direct Connect، Full-Featured PowerCLI، تحمل خرابی Built-in و دسترس‌پذیری پیشرفته و Project Hatchway پرداخته خواهد شد.

 • یکپارچگی کامل با vSphere: vSAN درون هسته‌ی vSphere کارگذاری شده است و مسیر I/O داده را بهینه‌سازی می‌نماید تا بالاترین سطوح عملکرد با حداقل تاثیر روی CPU و حافظه، حاصل گردد.
 • مدیریت مبتنی بر Policy با مرکزیت VM: vSAN بخشی از پشته‌ی VMware SDDC بزرگتر از خود می‌باشد که به طور منحصربه‌فرد عملیات‌هایی منسجم را با مرکزیت VM از طریق مدیریت مبتنی بر Policy ارائه می‌کند. با استفاده از Policyهای ساده، Taskهای عادی خودکارسازی شده و منابع Storage متعادل می‌گردند تا زمان مدیریت کاهش یابد و بهره‌وری HCI بهینه گردد.
 • مدیریت Single Pane of Glass: vSAN به طور Native با رابط کاربری پشته‌ی SDDC یکپارچه‌سازی می‌گردد و در نتیجه نیاز به آموزش و کار کاردن با رابط‌های کاربری Storage اختصاصی را از بین می‌برد. VMware vRealize Operations در VMware vCenter قابلیت دید سریعی را به یک پیاده‌سازی vSAN با مانیتورینگ گسترده و تجزیه و تحلیل عمیق، همگی از vCenter فراهم می‌نماید.
 • بهینه‌سازی برای Flash: vSAN با Caching به صورت Built-In روی دستگاه‌های Flash در سمت سرور میزان تاخیر Storage را به حداقل می‌رساند و 50 درصد IOPS بیشتری از آنچه در گذشته ممکن بود، ارائه می‌دهد. می‌توان vSAN All-Flash را با کمتر از 1 دلار به ازای هر GB ظرفیت قابل ‌استفاده پیاده‌سازی نمود (بیش از 50 درصد کمتر از هزینه‌ی راهکار‌های فوق‌همگرای Hybrid رقیب).
 • Scale-up یا Scale-out غیرمخربِ جزئی و دقیق: گسترش غیرمخرب (Non-Disruptive) ظرفیت و عملکرد با اضافه کردن Host به یک کلاستر (Scale-Out) یا تنها رشد ظرفیت با اضافه کردن دیسک به یک Host یا به عبارتی Scale-Up صورت می‌پذیرد.
 • حذف دادههای تکراری و فشرده‌سازی: حذف داده‌های تکراری و فشرده‌سازی مبتنی بر نرم‌افزار، ظرفیت Storage All-Flash را بهینه‌سازی نموده و تا 7 برابر کاهشِ داده با حداقل سربار CPU و حافظه را فراهم می‌نماید.

Erasure Coding: Erasure Coding ظرفیت Storage قابل استفاده را تا 100% افزایش داده، در‌حالی‌که تغییری در قابلیت خود‌ترمیمی (Resiliency) داده ایجاد نمی‌کند. Erasure Coding با حفاظت Single Parity یا Double Parity قابلیت تحمل یک یا دو خرابی را دارد.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5
 • رمزگذاری vSAN: رمزگذاری vSAN که به صورت Native می‌باشد، امنیت Data-At-Rest را در سطح کلاستر فراهم کرده و از تمام ویژگی‌های vSAN از جمله ویژگی‌های کارآیی فضا مانند حذف داده‌های تکراری و فشرده‌سازی پشتیبانی می‌نماید. رمزگذاری vSAN که با چند کلیک فعال می‌گردد برای الزامات تطبیق‌پذیری ساخته شده و موجب ارائه Simple Key-Management همراه با پشتیبانی از تمام key managerهای سازگارِ KMIP مانند CloudLink، Hytrust، SafeNet، Thales و Vormetric می‌گردد. رمزگذاری vSAN توسط FIPS 140-2 مورد تایید قرار گرفته است و دارای استاندارد‌های سختگیرانه‌ی دولت فدرال ایالات متحده می‌باشد.
 • کلاستر‌های Stretch شده با حفاظت Local: موجب ایجاد یک Stretched Cluster قدرتمند با حفاظت سایت و Local بین دو سایت که در دو مکان مجزا هستند و همسان‌سازی همزمان داده بین سایت‌ها می‌گردد. این ویژگی دسترس‌پذیری در سطح سازمانی را فراهم می‌نماید که می‌تواند خرابی کامل یک سایت و همچنین خرابی‌هایی را بدون خطر از دست رفتن داده‌ها و Downtime تقریبا صفر تحمل نماید. کاربران می‌توانند با 50 درصد هزینه‌ی کمتر نسبت به راهکارهای معمولِ سنتی، حفاظت جزئی و دقیقی را به ازای هر ماشین مجازی تنظیم نموده و به صورت Non-Disruptive سیاست‌ها را تغییر دهند.
 • Quality of Service یا به اختصار QoS: کنترل‌های QoS که اکنون در تمامی نسخه‌های vSAN در دسترس هستند، IOPS که توسط ماشین‌های مجازی خاصی مصرف می‌شود را محدود و مانیتور کرده و مشکلات Noisy Neighbor را برطرف می‌کنند.
 • خدمات صحت عملکرد vSAN: خدمات صحت عملکرد بررسی‌های انطباق سخت‌افزار، مانیتورینگ عملکرد، گزارش و تشخیص ظرفیت Storage را به طور یکپارچه‌ و بصورت مستقیم از VMware vCenter Server فراهم می‌نماید.
 • iSCSI Access: vSAN اکنون در نسخه جدیدی که ارائه نموده ( vSAN 6.7) می‌تواند از تکنولوژی Windows Server Failover Cluster یا به اختصار WSFC پشتیبانی کرده و با مدیریت Business Critical Applicationهای بیشتر از طریق یک راهکار HCI واحد Siloهای دیتاسنتر را کاهش دهد. vSAN Storage را می‌توان به عنوان یک مقصد iSCSI برای بارهای‌کاری فیزیکی ارائه نمود. تمام عملکردهای اصلی از طریق vCenter در دسترس بوده و مدیریت می‌گردد.
 • vSAN Support Insight: vSAN Support Insight کمک می‌کند که vSAN در شرایط بهینه‌ای اجرا گردد و در نتیجه با ارائه‌ی اطلاع‌رسانی برای پشتیبانی Real-Time و پیشنهادات عملی در زمان مانیتورینگ و عیب‌یابی، صرفه‌جویی گردد. ابزار تجزیه و تحلیل همچنین می‌تواند عملکرد را برای سناریو‌های خاصی با تنظیمات پیشنهادی بهینه‌سازی نماید.
 • 2-Node Direct Connect: با حذف نیاز به تغییر بین سرورها در یک پیاده‌سازی 2-Node برای هر سایت 20% صرفه‌جویی می‌شود. برای اتصال مستقیم، ساده و قابل اطمینان سرورها از کابل‌های Crossover استفاده می‌گردد.
 • Full-Featured PowerCLI: vSAN سهولت و قابلیت مقیاس‌پذیری خودکار‌سازی در سطح سازمانی را با مجموعه‌ای از Cmdletهای PowerCLI با ویژگی‌های کامل (Full-Featured) فراهم می‌نماید. بروزرسانی‌های جدید SDK و API خودکار‌سازی در سطح سازمانی بیشتری را با پشتیبانی از APIهای REST فعال می‌نماید.
 • تحمل خرابی Built-in و دسترس‌پذیری پیشرفته: vSAN از RAID توزیعی و Cache Mirroring استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل شود که در صورت خرابی دیسک، Host، شبکه یا Rack، داده‌ها هرگز از دست نخواهند رفت. vSAN به طور یکپارچه‌ از ویژگی‌های دسترس‌پذیری vSphere، مانند FT، HA و غیره پشتیبانی می‌نماید. vSphere Replication برای vSAN، همسان‌سازی VM غیرهمزمان با PROs را تا 5 دقیقه فراهم می‌نماید. ویژگی‌های Always-On جدید، یک پشته‌ی مدیریتی با دسترس‌پذیری بالا، مستقل از vCenter را فراهم نموده و با بازسازی‌های هوشمندانه، بازیابی را تسریع می‌نمایند.
 • Project Hatchway: این قابلیت ذخیره سازی دائم برای Containersها را فراهم می‌نماید. سازمان‌ها می‌خواهند از تکنولوژی Container برای اجرای برنامه‌های Stateful و با داده‌های متمرکز مانند دیتابیس‌ها و برنامه‌های مبتنی رایانش ابری، استفاده نمایند. یکی از موانع اصلی کمبود راهکار‌های ذخیره‌سازی دائمیِ از پیش تعیین شده در اکوسیستم Container است، زیرا این مسئله نیازمند ایجاد یک زیرساخت ذخیره سازی قدرتمند، انعطاف‌پذیر و قابل برنامه‌ریزی با سطحی از امنیت، یکپارچگی داده‌ها، دسترس‌پذیری بالا و خدمات Storage است که از یک زیرساخت IT مدرن انتظار می‌رود.

Project Hatchway به حل این معضل در محیط vSphere می‌پردازد و این کار را با ارائه‌ی Storage دائمی برای محیط‌های Container پیاده‌سازی شده بر روی زیر‌ساخت فوق‌همگرایی که توسط VMware vSAN فعال شده، به انجام می‌رساند. Project Hatchway یکپارچه‌سازی عمیقی را بین vSAN و تنظیم‌کننده‌های Container، مانند Docker Swarm و Kubernetes فراهم می‌نماید تا نیازمندی‌های DevOps برطرف گردد.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

معرفی قابلیت های vSAN 6.7 در VMware vSphere – قسمت اول

معرفی قابلیت های vSAN 6.7 در VMware vSphere – قسمت دوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?