دریافت مقالات

مجازی سازی

امکانات و اجزای مختلف VMware vSphere چیست – قسمت دوم (پایانی)

622 مشاهده ۳۱ مرداد, ۱۳۹۵ 16

VMware vSphere چیست - اجزای vSphere

در قسمت اول از سری مقاله های VMware vSphere به بررسی مفهوم این تکنولوژی و همچنین دلایل استفاده از آن پرداختیم، و در این قسمت به معرفی اجزای VMware vSphere در نسخه های Enterprise و Enterprise Plus و بررسی ویژگی های مهم این تکنولوژی می پردازیم.

اجزای VMware vSphere نسخه Enterprise

 • VMware vSphere Distributed Resource Scheduler یا به اختصار DRS:

این ویژگی با استفاده از خودکار‌سازی Policyمحور، به ارائه قابلیت تعدیل بار و تخصیص منابع به صورت پویا و مستقل از سخت‌افزار به ماشین‌های مجازی می‌پردازد؛ که در نتیجه، از پیچیدگی‌های مدیریتی در هنگام اجرایی شدن SLA کاسته می‌شود.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

DRS

 • VMware vShpere Distributed Power Management:

 DPM بخشی از VMware DRS می باشد که پیشنهادها یا تصمیمات خاموش و روشن نمودن Host‌ها، جهت ذخیره‌ سازی انرژی را ارائه می‌دهد. این پیشنهادها برمبنای مقایسه‌ی “ظرفیت موجود یک کلاستر DRS” با “منابع مورد نیاز ماشین‌های مجازی و همچنین برخی الزامات ظرفیت بافر تعریف‌شده توسط مدیر شبکه” می باشد.

VMware vSphere چیست - اجزای vSphere

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دو ویژگی بالا به مقاله ” معرفی تکنولوژی مجازی سازی VMware DRS و VMware DPM” که در دو قسمت ارائه شده است، مراجعه نمایید.

 • VMware vSphere Reliable Memory:

با استفاده از این ویژگی می‌توان اجزای مهم و حیاتی vSphere (مانند Hypervisor) را در محدوده‌هایی از حافظه که احتمال خرابی کمتری دارد و در واقع قابل اطمینان (Reliable) می‌باشند، قرار داد.  بنابراین محافظت بیشتری از اجزای سیستم در مقابل مشکلات غیرقابل اصلاح حافظه صورت می‌گیرد.

VMware vSphere چیست

 • VMware vSphere Big Data Extensions

این قابلیت، Hadoop را به منظور دستیابی به کارایی، قابلیت اطمینان و چابکی بیشتر، بر روی vSphere اجرا می‌نماید. vSphere Big Data Extensions از توزیع‌های متعدد Hadoop پشتیبانی نموده و پیاده‌سازی، اجرا و مدیریت بارهای کاری Hadoop بر روی یک پلتفرم را برای IT نامحدود می‌نماید.

مزایای VMware vSphere چیست

قابلیت‌های VMware vSphere در نسخه Enterprise Plus

در این نسخه علاوه بر دارا بودن قابلیت ها و امکانات نسخه Enterprise، شامل موارد زیر نیز می‌باشد:

 • VMware vSphere Distributed Switch:

این قابلیت علاوه بر ساده‌سازی و ارتقای فرآیند شبکه‌بندی ماشین‌های مجازی در محیط vSphere، این محیط‌ها را به منظور استفاده از Distributed Virtual Switche یا سوئیچ‌های مجازی توزیع شده به صورت Third-Party فعال می‌سازد.

 • VMware vSphere Storage I/O Control و VMware vSphere Network I/O Control:

اولویت‌های مربوط به کیفیت سرویس شبکه و ذخیره‌سازی را جهت دسترسی تضمین‌شده به منابع، تنظیم می‌نماید.

 • VMware vSphere Auto Deploy:

این قابلیت زمانی که پیاده‌سازی سریع و ضروری Hostهای اضافی vSphere مورد نیاز باشد، استفاده می‌گردد.

 • VMware vSphere Host Profile:

در ساده‌سازی روند پیاده‌سازی و انطباق Host، به مدیران IT کمک می‌نماید.

 • VMware vSphere Storage DRS:

فرآیند تعدیل بار دیسک ماشین های مجازی را با استفاده از خصوصیات Storageها، اتوماتیک می‌نماید تا بهترین جایگاه برای استقرار داده‌های VMها شناسایی گردد تا دیسک ماشین مجازی به فضای مناسب تر منتقل شود. جهت مطالعه مطالب بیشتر در این زمینه، می توانید به مقاله که پیش از این، در مورد تکنولوژی VMware Storage DRS یا به اختصار VMware SDRS در سایت شرکت مهندسی APK منتشر شده است، مراجعه نمایید.

VMware vSphere چیست

VMware vSphere Flash Read Cache:

به کمک این قابلیت، Flash سمت سرور که لایه خواندنی Cache را با عملکرد بالا ارائه می‌کند، مجازی‌سازی می‌نماید که در نتیجه تاخیر در برنامه را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

 • (VMware vSphere Fault Tolerance (FT:

با استفاده از امکانات Fault Tolerance یا به اختصار FT، دسترس‌پذیری مداوم همه برنامه‌ها را در صورت بروز خرابی‌های سخت‌افزاری بدون اینکه داده‌ای از بین برود و یا Downtime اتفاق بیافتد، فراهم می‌نماید.

VMware vSphere چیست - اجزای vSphere

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ی “Fault Tolerance یا تحمل خطا در VMware” مراجعه نمایید.

Vmware vSphere vMotion:

انتقال ماشین‌های مجازی را بین تمامی سرورهای vCenter و در فواصل طولانی و در زمانی کوتاه (حداکثر تا 100 میلی‌ثانیه) بدون‌ هیچ‌گونه قطعی برای کاربران یا از دست رفتن سرویس میسر نموده و هرگونه برنامه‌ریزی برای زمان Downtime جهت نگهداری از سرورها را از بین می‌برد.

 • VMware vSphere Content Library:

این ویژگی مدیریت ساده و اثربخشی را برای Template‌های ماشین مجازی، Appliance مجازی، ISO Image و اسکریپت‌ها به صورت متمرکز ارائه می‌نماید.

 • NVIDIA GRID vGPU:

تمامی مزایای گرافیک سخت‌افزاری خاص NVIDIA، را برای راهکارهای مجا‌زی‌ ارائه می‌نماید.

مزایای استفاده از VMware vSphere

 • افزایش Uptime سرویس‌ها و سرورها در زیرساخت Cloud:

کاهش Downtimeهای بدون برنامه‌ریزی قبلی و حذف Downtime‌های برنامه‌ریزی شده جهت نگهداری Storage و سرورها

 • کاهش چشمگیر هزینه‌های IT:

با استفاده از این تکنولوژی، هزینه سرمایه‌گذاری تا 70 درصد و هزینه‌های عملیاتی تا 30 درصد کاهش می‌یابد، که به تبع این امر از هزینه‌های زیرساخت IT برای هر یک از برنامه‌های فعال در vSphere ، 30 درصد کاهسته ‌شود.

 • چابکی همراه با کنترل:

این تکنولوژی، بدون آنکه امنیت یا کنترل را تحت تاثیر قرار دهد به سرعت به نیازهای در حال تغییرِ کسب‌و‌کار پاسخ می‌دهد و زیرساخت Zero-Touch را با قابلیت دسترس‌پذیری و مقیاس‌پذیری Built-In و همچنین تضمین عملکرد برای تمامی برنامه‌های مهم و حیاتیِ کسب‌و‌کار اجرا شده در vSphere ارائه می‌نماید.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

امکانات و اجزای مختلف VMware vSphere چیست – قسمت اول

امکانات و اجزای مختلف VMware vSphere چیست – قسمت دوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟