دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت – قسمت اول

202 مشاهده ۲۸ فروردین, ۱۳۹۷ 11

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت

 

Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت یا به اختصار VMM، کاربر را قادر می‌سازد که Hostهای مجازی‌سازی، کلاسترهای تشکیل شده از Hostها و منابع زیرساختی که برای ساخت و پیاده‌سازی ماشین‌های مجازی و خدمات در Cloudهای خصوصی استفاده می‌شوند را پیکربندی و مدیریت نماید. این منابع زیرساختی شامل گروه Hostها، منابع شبکه، منابع Storage و سرورهای Library و Library Shareها می‌شوند.

این منابع متفاوت در کنار هم ساختاری را تشکیل می‌دهند که می‌توان با استفاده از آنPrivate Cloud  را با استفاده از خانواده‌ی محصولاتSystem Center  پیاده‌سازی و مدیریت نمود.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

بررسی Hostها و کلاسترهای Host

Virtual Machine Manager دارای قابلیت مدیریت پلتفرم‌های Hypervisor چندگانه، از جمله Hostهای Microsoft Hyper-V، Hostهای Citrix XenServer و Hostهای VMware ESX می‌باشد. همچنین می‌توان از این راهکار برای مدیریت کلاسترهای Host متعلق به Hyper-V، VMware و Citrix استفاده نمود تا از دسترس‌پذیری ماشین‌های مجازی و خدماتی که روی این Hostها پیاده‌سازی می‌شود، اطمینان حاصل گردد.

مفهوم Host Group

برای آسان‌تر شدن مدیریت تعداد زیاد Hostها و کلاسترهای Host مجازی‌سازی، مدیر ماشین مجازی به کاربر این توانایی را می‌دهد که آن‌ها را در گروه‌های Host مختلف سازمان دهد. Host Group تنها یک گروه‌بندی منطقی از Hostهای مجازی‌سازی است که می‌توانند براساس معیارهای متفاوتی از جمله مکان فیزیکی Hostها یا اینکه منابع به چه صورت به آن‌ها اختصاص داده شده‌اند، ایجاد شوند. به طور پیش‌فرض هر Host که به VMM اضافه گردد در ابتدا در یک گروه Host به نام All Hosts قرار می‌گیرد.

منابع شبکه

Hostهای مجازی‌سازی، ماشین‌های مجازی و سرویس‌ها، به منظور برقراری ارتباط با یک‌دیگر، برنامه‌ها و کاربران نیازمند شبکه هستند. Virtual Machine Manager کاربر را قادر به آماده‌سازی و مدیریت دامنه‌ی گسترده‌ای از منابع شبکه برای Hostها و کلاسترهای Host می‌سازد که برای ایجاد Cloud Private کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این منابع متفاوت شبکه می‌تواند شامل موارد زیر شود: Logical Networks که نمایانگر سایت‌های شبکه‌ی تعریف شده توسط Subnetهای IP و VLANها و یا هر دو آنها هستند؛ سوئیچ‌های منطقی (Logical Switches) که به کاربر توانایی تعریف یک پیکربندی شبکه‌ی مجازی را به عنوان یک Template و اعمال آن روی Hostهای Hyper-V می‌دهد؛ Poolهای آدرس‌های IP استاتیک و Poolهای آدرس‌های MAC که امکان ایجاد آن‌ها برای شبکه‌های منطقی وجود دارد تا نیازی به DHCP نباشد؛ مدیریت آدرس IP یا به اختصار IPAM که به کاربر این توانایی را می‌دهد که بهره‌برداری از آدرس IP و داده‌های موجودی را نمایش دهد؛ تعدیل‌کننده‌های بار (Load Balancerها)، برای اینکه کاربر بتواند درخواست‌های ماشین‌های مجازی را که برنامه‌ای یا لایه‌ای خدماتی را ایجاد می‌کنند تعدیل بار کند، به همراه مجموعه‌ای از آدرس‌های IP مجازی یا VIPها و افزونه‌های سوئیچ مجازی که توانایی انجام کارهایی مانند فراهم کردن Quality Of Service یا به اختصار QoS یا مانیتور کردن ترافیک شبکه را به کاربر می‌دهد.

همچنینVirtual Machine Manager  قابلیت‌های مجازی‌سازی شبکه را فراهم می‌کند، از جمله پشتیبانی برای ایجاد و مدیریت شبکه‌های مجازی و Gatewayهای شبکه. مجازی‌سازی شبکه مفهومی موازی با مجازی‌سازی سرور است که به کاربر این توانایی را می‌دهد که چندین شبکه‌ی مجازی را جداسازی کرده و روی یک شبکه‌ی فیزیکی اجرا کند. مجازی‌سازی شبکه از طریق VMM نسبت به استفاده از شبکه‌های سنتی چندین برتری دارد: اولاً این ساختار مجازی‌سازی VMها را به ماشین‌های مجازی دیگر، Hostها یا دیگر برنامه‌هایی که روی همان شبکه‌ی مجازی اجرا می‌شوند، متصل می‌کند. وقتی یک VM به Host دیگری منتقل می‌شود، VMM به طور خودکار آن شبکه‌ی مجازی را با VM انتقال می‌دهد تا همچنان به باقی زیرساخت متصل باشد. مجازی‌سازی شبکه همچنین به چندین Tenant اجازه می‌دهد که شبکه‌ی جداگانه‌ی خود را برای امنیت و حریم خصوصی، و همچنین محدوده‌های آدرس‌های IP خود را برای انعطاف‌پذیری مدیریتی داشته باشند. در نهایت با استفاد از Gateway، یک VM که روی یک شبکه‌ی مجازی اجرا می‌شود، می‌تواند به هر شبکه‌ی فیزیکی در همان سایت یا مکانی متفاوت متصل شود. مدیر ماشین مجازی System Center 2012 R2 حتی شامل یک Inbox NVGRE Gateway می‌شود که می‌توان آن را به عنوان VM پیاده‌سازی کرد تا این تعامل‌پذیری میان‌شبکه‌ای فراهم گردد.

منابع Storage

Hostهای مجازی‌سازی، ماشین‌های مجازی و سرویس‌ها، به منظور ذخیره‌ی داده‌ها و تنظیمات برنامه و همچنین دسترسی به Storage مشترک از چندین مکان، نیازمند Storage هستند تا ماشین‌های مجازی بتوانند روی Hostهای متفاوتی اجرا شوند. VMM به کاربر توانایی شناسایی، دسته‌بندی، آماده‌سازی، تخصیص و تعیین Local Storage که در آن ظرفیت Storage به طور مستقیم به Host مجازی‌سازی متصل است و همچنین Remote Storage که در آن وظیفه‌ی مدیریت Storage از Host به یک دستگاه Storage خارجی Offload می‌شود را می‌دهد. به علاوه مدیر ماشین مجازی با استفاده از File Shareها که از پروتکل Server Message Block (SMB) 3.0 پشتیبانی می‌کنند هم از Block Storage که شامل Fibre Channel، iSCSI و شبکه‌های ذخیره‌سازی (SANهای) Serial Attached SCSI یا به اختصار SAS می‌باشند و هم از File Storage پشتیبانی می‌کند. این آخرین قابلیت که نخستین بار در Virtual Machine Manager 2012 معرفی شد با هدف بهره بردن از قابلیت‌هایی مثل Storage Poolها و Thin Provisioning، کاربر را قادر می‌سازد تا برای ایجاد و مدیریت Instanceهای Scale-out File Server یا به اختصار SoFS که بر روی Windows Server 2012 اجرا می‌شوند، از Virtual Machine Manager استفاده نماید.

مفهوم Library در VMM و تشریح انواع آن

Library متعلق به Virtual Machine Manager شامل کاتالوگی از منابع مورد استفاده برای ساخت و پیاده‌سازی ماشین‌های مجازی و سرویس روی Hostهای مجازی‌سازی است. این منابع دو نوع هستند:

  • منابع مبتنی بر فایل: این نوع شامل هارد دیسک‌های مجازی، imageهای ISO، اسکریپت‌های Microsoft Windows PowerShell، اسکریپت‌های Microsoft SQL Server، فایل‌های درایور، Packageهای Server Application Virtualization (Server App-V) و Answer Fileها می‌باشد.
  • منابعی که مبتنی بر فایل نیستند: این نوع شامل Templateهای ماشین مجازی، Templateهای سرویس‌ها و پروفایل‌هایی است که برای استانداردسازی ساخت ماشین‌های مجازی و Templateها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منابع مبتنی بر فایل بر رویِ خودِ سرورهای Library ذخیره می‌شوند، درحالی‌که منابعی که مبتنی بر فایل نیستند در دیتابیس Virtual Machine Manager ذخیره می‌شوند. کاربر همچنین می‌تواند منابع سفارشی‌سازی‌شده‌ای را به Library اضافه کند، برای مثال یک Package سفارشی‌سازی‌شده‌ی تجهیزات یا اسکریپت پس از اجرا .

منابع Library از طریق Library shareها در معرض استفاده قرار می‌گیرند. هر سرور Library می‌تواند چندین Share داشته باشد. کاربر با رشد Cloud Private خود، می‌تواند با اضافه کردن سرورهای Library و یا Share‌های بیشتر Library به مقدار نیاز، توسعه‌ی زیرساختی (Scale Out) فراهم نماید. کاربر همچنین می‌تواند سرورها و Share‌های Libraryاش را با پیاده‌سازی فایل سرور روی یک Windows Server Failover Cluster به شدت دسترس‌پذیر نماید. Virtual Machine Manager  در System Center 2012 R2، می‌تواند یک کلاستر فایل سرور را بسازد و همچنین ارزیابی و مدیریت نماید.

 ـــــــــــــــــــــــــــــ

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت – قسمت اول

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت – قسمت دوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?