دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت – قسمت دوم (پایانی)

159 مشاهده ۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ 10

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت

در قسمت اول از سری مقالات ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت، به شرح کاربرد اصلی این سرویس که پیکربندی و مدیریت Hostهای مجازی‌سازی، کلاسترهای Host و منابع زیرساختی که برای ساخت و پیاده‌سازی ماشین‌های مجازی و خدماتی که در Cloudهای خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، پرداختیم و سپس به بسط استفاده VMM در منابع زیرساختی از جمله گروه‌های Host، منابع شبکه، منابع Storage و Library Shareها پرداخته شد. در این مقاله که قسمت دوم و پایانی می‌باشد به بررسی برخی مزایای و موارد استفاده از VMM خواهیم پرداخت.

کاربرد Management Server

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

Management Server سروری است که سرویس Virtual Machine Manager یا به اختصار VMM، بر روی آن اجرا می‎شود. Management Server با استفاده از پایگاه داده VMM، سرورهایLibrary و Hostهای VM، ارتباطات را کنترل می‌نماید. هر دستوری که از طریق کنسول VMM یا استفاده از Windows PowerShell صادر شود، توسط Management Server پردازش می‌شود. با استفاده از این سرویس می‌توان از چندین کنسول مدیریتی در یک محیط بهره برد.

عملیات روزمره

بلافاصله پس از پیاده سازی VMM در محیط و آماده‌سازی ساختار خود با استفاده از پیکربندی Host Groupها، شبکه و منابع Storage، و همچنین Library سرورها و Shareها و اضافه نمودن Hostهای مجازی‌سازی و دیگر سرورهای زیرساختی (از قبیل Instanceهای SoFS)، می‌توان کار با VMM را آغاز نمود. برخی از Taskهای عملیاتی که به صورت روزمره انجام می‌شود شامل پیکربندی رول‌های کاربر بصورت Self-Service، ایجاد Templateهای ماشین مجازی، ایجاد Templateهای سرویس، ایجاد Cloudهای شخصی و پیاده‌سازی ماشین‌های مجازی در Cloudهای شخصی، پیاده‌سازی سرویس‌ها در Private Cloudها، توسعه دادن سرویس‌ها، مدیریت بروزرسانی‌های ساختار، مانیتور نمودن صحت عملکرد ماشین‌های مجازی، پشتیبان‌گیری از دیتابیس VMM و مواردی دیگر می‌باشد.

ایجاد Private Cloud با استفاده از VMM

در صورتی که بخواهید از پلتفرم System Center برای ایجاد و پیاده‌سازی Private Cloudها استفاده کنید، استفاده از VMM ضروری است؛ زیرا این سرویس باعث ایجاد Resource Pooling شده، Self-Service را فعال سازی می‌نماید و از قابلیت انعطاف‌پذیری مورد نیاز برای ایجاد راهکارهای Cloud پشتیبانی می‌نماید. می‌توان از VMM برای ایجاد  Private Cloud از یک گروه Host که دارای یک نوع یا تمامیHostهای زیر می‌باشد، استفاده نمود:

  • Hyper-V
  • VMware ESX
  • Citrix XenServer

همچنین اگر در محیط VMware vCenter Server پیاده‌سازی شده موجود باشد، می‌توان از VMM برای ایجاد  Private Cloud از یک VMware Resource Pool استفاده نمود.

اگرچه VMM عناصر اصلی سازنده برای ایجاد Private Cloudها را فراهم می‌نماید، می‌توان از طریق یکپارچه‌سازی VMM با دیگر اجزای System Center که شامل موارد زیر می‌شود، راهکارهای کاربردی‌تری ایجاد نمود:

Operations Manager  با استفاده از این جزء، می‌توان به منظور مانیتور نمودن صحت منابع، از System Center Monitoring Pack متعلق به System Center 2012 Virtual Machine Manager استفاده نمود. همچنین Operations Manager قابلیت‌های گزارش‌گیری را برای محیط VMM فراهم می‌نماید.

Orchestrator می‌توان از این قابلیت برای ایجاد جریان‌های ‌کاری که به منظور خودکار نمودن برخی از Taskها با VMM در تعامل می‌باشند، استفاده نمود.

Service Manager این ویژگی از طریق System Center Virtual Machine Manager Connector با VMM، یکپارچه‌سازی شده است.

Data Protection Manager این ویژگی برای پشتیبان‌گیری از Hostهای Hyper-V، ماشین‌های مجازی و برنامه‌های کاربردی که توسط ماشین مجازی اجرا می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تصویر زیر کنسول VMM را به همراه VMها و سرویس‌های Workspace نشان می‌دهد که در پایین سمت چپ تصویر انتخاب شده است. این Workspace معمولا برای پیاده‌سازی و مدیریت ماشین‌های مجازی، شبکه‌های مجازی، Cloudها و Tnantها استفاده می‌شود. در این تصویر، Admin ساختار، در حال بررسی عملکرد Hostها می‌باشد تا از وجود ظرفیت کافی برای ایجاد ماشین مجازی جدید اطمینان حاصل نماید.

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت

تصویر 1 بررسی عملکردHostها

تصویر زیر کنسول VMM را به همراه Workspace Fabric نشان می‌دهد که در تصویر انتخاب شده است. این Workspace برای مدیریت تمام سرورهای زیرساختی، Hostها، هزینه‌ها، شبکه و اجزای Storage در محیط مورد نظر استفاده می‌شود. در این تصویر، Admin مربوطه در حال بررسی میزان بهره‌بری و صحت Windows Server 2012 R2 کارکرد Hyper-V Host می‌باشد.

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت

تصویر 2 بررسی صحت Hyper-V Host

در تصویر 3 بار دیگر کنسول VMM به همراه فضای کاری Fabric نشان داده شده است. در این تصویر، مدیر درحال Pool نمودن منابع Storage و ایجاد Tierهایی می‌باشد که مدیریت Storage را تسهیل نموده و با استفاده از آخرین بروزرسانی‌ها  Windows Server 2012 R2 عملکرد را بهبود بخشد.

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت

شکل 3 Pool نمودن منابع Storage جهت ساده سازی مدیریت Storage

آخرین تصویر نیز کنسول VMM را به همراه فضای کاری Library نشان می‌دهد که در تصویر انتخاب شده است. این فضای‌کاری در مدیریت منابع استاندارد شده‌ای کاربرد دارد که توسط VMM به کار گرفته می‌شوند، و شامل مواردی از قبیل Templateها، پروفایل‌ها، محتوای Self-Service، سرورهای Library، ISOها، هارد دیسک مجازی (VHDs)، کاتالوگ مربوط به بروزرسانی نرم‌افزار و دیگر موارد می‌باشد. در این تصویر مدیر در حال بررسی Template یک سرویس دو لایه‌ای می‌باشد که نشان دهنده یک Application مجازی‌سازی توزیعی‌شده است که در تمامی Hostهای Hyper-V و Citrix XenServer در حال اجرا می‌باشد.

 

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت

تصویر4 نمونه‌ای از Template یک سرویس دولایه‌ای

 ـــــــــــــــــــــــــــــ

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت – قسمت اول

ویژگی‌های Virtual Machine Manager شرکت مایکروسافت – قسمت دوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?