دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

آشنایی با Oracle GoldenGate 12C و قابلیت‌های آن – قسمت اول

288 مشاهده ۴ اسفند, ۱۳۹۵ 3

Oracle GoldenGate - اوراکل

موفقیت در دنیای رقابتی امروز مستلزم دستیابی به اطلاعات در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌باشد، بنابراین وجود پلتفرمی مناسب برای سازمان‌ها، امری ضروری محسوب می‌شود تا علاوه بر قابلیت یکپارچه‌سازی اطلاعاتِ مربوط به سیستم‌های جداگانه در سراسر سازمان، قابلیت دسترس‌پذیری و عملکرد را در معرض خطر و تهدید قرار ندهد. Oracle GoldenGate 12C، یک برنامه‌کاربردی نرم‌افزاری با عملکرد بالا جهت دستیابی به مجموعه‌ای از الگوهای طراحی نرم‌افزار برای تعیین داده‌های تراکنشی تغییریافته (Change Data Capture) را به صورت Real-Time ارائه می‌کند که همسان‌سازی (Replication) دوطرفه مبتنی بر Log را برای داده‌ها میسر می‌نماید. کاربر با استفاده از این تکنولوژی اطمینان می‌یابد سیستم‌های مهم و حیاتی به صورت پیوسته کار می‌کنند و داده‌های مربوطه به منظور بهبود فرآیند تصمیم‌گیری در سراسر سازمان توزیع می‌شوند.

دسترسی بلادرنگ به اطلاعات Real-Time

سیستم‌های مهم در حوزه کسب‌وکار باید علاوه بر ارائه بالاترین میزان دسترس‌پذیری، امکان دسترسی سریع و آسان به داده‌های درست و مناسب و همچنین سازگاری با کسب‌وکارهای درحال تغییر و نیازهای IT را فراهم نمایند. همگام با افزایش قابل توجه حجم تراکنش‌ها و روند رو به رشد فرآیندهای کسب‌وکار آنلاین، بسیاری از سازمان‌ها به راهکار بهتری برای جمع‌آوری مقادیر قابل توجهی از داده‌های سازمانی و امکان دسترسی به آنها نیاز دارند.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

Oracle GoldenGate 12C به ارائه قابلیت دستیابی Real-Time، تغییر، مسیریابی و ارائه تراکنش‌های پایگاه‌داده در سراسر سیستم‌های ناهمگون می‌پردازد. این نرم‌افزار موجب تسهیل عملکرد بالا و جابجایی داده‌ها با کمترین تاثیر و تاخیر در طیف وسیعی از پایگاه‌های داده و پلتفرم‌ها گشته و در عین حال تمامیت و درستی (Integrity) تراکنش‌ها را نیز حفظ می‌نماید.

قابلیت‌های جدیدِ Oracle GoldenGate 12C

Oracle GoldenGate 12C به ارائه قابلیت یکپارچه‌سازی با Oracle Database و تکنولوژی‌های آن به صورت دقیق‌تری پرداخته و علاوه بر پشتیبانی از تعداد بیشتری از سیستم‌های ناهمگون موجب بهبود عملکرد نیز می‌گردد. ویژگی‌های جدید این تکنولوژی شامل موارد زیر می‌باشد:

بهینه‌سازی در Oracle Database 12c

با این ویژگی، معماری Multitenant و فرآیند همسان‌سازی Real-Time و مبتنی بر Cloud پشتیبانی می‌شود.

قابلیت ارائه‌ی یکپارچه برای دیتابیس‌های اوراکلی

قابلیت بهره‌مندی از APIهایی که فضای محدودی را اشغال نموده‌اند، با هدف دستیابی به قابلیت مقیاس‌پذیری (Scalability) و عملکرد بهتر منحصرا برای Oracle GoldenGate ایجاد شده است.

قابلیت ارائه هماهنگ برای دیتابیس‌های غیر اوراکلی

فرآیند به‌کارگیری با سرعت بالا را تنظیم نموده و روند تنظیم و مدیریت را ساده می‌نماید.

ارتقای قابلیت Capture نمودن داده‌ها به صورت یکپارچه

این قابلیت موجب بهبود عملکرد شده و فرآیند همسان‌سازی DDL را ساده می‌نماید.

ارتقاء سهولت استفاده

از قابلیت‌های حذف خودکار فایل، ارتقای Debug کردن و Schema Wildcard برخوردار است.

امنیت بیشتر

دارای قابلیت یکپارچه‌سازی با Oracle Credential Store و Oracle Wallet جهت ذخیره‌سازی و بازیابی نام‌های کاربری و رمزعبورهای رمزگذاری شده می‌باشد.

افزایش ناهمگونی

این قابلیت موجب ارتقای پلتفرم‌های پشتیبانی شده‌ی موجود نظیر Oracle MySQL، Microsoft SQL Server، Sybase و IBM DB2 می‌گردد.

قابلیت دسترس‌پذیری بیشتر

قابلیت یکپارچه‌سازی با Oracle Data Guard و (Fast-Start-Fail-Over (FSFO برای Failover خودکار و Transparent در Component‌ها را دارا می‌باشد.

پشتیبانی از تکنولوژی و اپلیکیشن‌های اوراکل

قابلیت انتقال پلتفرم پایگاه داده با Downtime پایین برای اهداف E-Business Suite، Active-Active Oracle ATG Web Commerce و یکپارچه‌سازی با Oracle Coherence HotCache را دارد.

کاربران با کمک Oracle GoldenGate 12c می‌توانند ریسک و هزینه‌‌های مربوط به بخش IT را کاهش داده و در زمان کوتاهتری به اهداف سیستم‌های تحلیلی و عملیاتی دست یابند. Oracle GoldenGate از یک معماری مبتنی بر Component بهره برده و به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به نیاز سیستم‌های سازمانی برای یکپارچه‌سازی Real-Time و دسترس‌پذیری مستمر پاسخ دهند.

حفظ قابلیت دسترس‌پذیری مستمر به سیستم‌های مهم و حیاتی

Oracle GoldenGate 12c به سازمان‌ها کمک می‌کند تا Downtime ناشی از قطعی‌های برنامه‌ریزی شده و برنامه‌ریزی نشده را حذف نموده و عملکرد و مقیاس‌پذیری سیستم را بهبود بخشند.

این نرم‌افزار را می‌توان جهت پشتیبانی از سناریوهای زیر پیکربندی نمود:

عملیات بدون Downtime

اجرای عملیات‌های کسب‌وکار مستمر و بدون وقفه را در حین فرآیند به‌روزرسانی، انتقال و نگهداری سیستم امکانپذیر می‌سازد.

Disaster Recovery و محافظت از داده‌ها

قابلیت Failover سریع و آنی همراه با داده‌های جدید را ارائه و حفظ می‌نماید تا زمان بازیابی برای سیستم‌های مهم عملیاتی را به حداقل برساند. همچنین با Oracle Database در تمامی نسخه‌های پایگاه‌داده یا سیستم‌ عامل‌های مختلف یا محیط‌های غیراوراکلی پیاده‌سازی می‌شود.

توزیع داده

امکان هم‌زمان‌سازی داده‌ها برای برنامه‌های کاربردی توزیعی Real-Time را به منظور دسترسی قابل اطمینان به داده‌های در حال تغییر را در تمام موقعیت‌ها میسر می‌سازد.

Query Offloading

علاوه بر تضمین عملکرد بالا در سیستم‌های تولیدی می‌تواند از طریق همسان‌سازی داده‌ها بین منابع و اهداف ناهمگون، همچنان از فعالیت‌های ضروری فقط خواندنی (Read-Only) نیز پشتیبانی ‌نماید.

ایجاد قابلیت یکپارچه‌سازی Real-Time در سراسر سازمان

Oracle GoldenGate 12c می‌تواند داده‌های مربوط به تغییرات Real-Time را به انبارهای داده، Datastoreهای عملیاتی، سیستم‌های گزارش‌گیری و سایر پایگاه‌های داده پردازش تراکنش‌ آنلاین (OLTP) همراه با حداقل تاثیر عملکرد ارائه ‌نماید. این دسترسی به اطلاعات Real-Time موجب بهبود دیدگا‌ه‌های کسب‌وکار می‌شود.

انبار داده Real-Time

فرآیند دستیابی و ارائه مستمر و Real-Time داده‌های مربوط به تغییرات جدید را بین سیستم‌های OLTP و انبار داده میسر می‌سازد. این تکنولوژی به سادگی باOracle Data Integrator Enterprise Edition 12c و سایر راهکارهای Extract, Transform and Load یا به اختصار ETL ادغام می‌گردد. Oracle GoldenGate 12c دستیابی به اطلاعات و ارائه آن بهOracle Exadata Storage Server را میسر نموده و فرآیند‌های مربوط به انبار داده یا راهکارهای تجمیع و ادغام داده‌ها به صورت Real-Time را امکانپذیر می‌نماید.

گزارش‌گیری عملیاتی

فعالیت گزارش‌گیری را از پایگاه‌داده اصلی و عملیاتی به سیستم‌های فرعی کم هزینه‌تر با داده‌های موجود جهت گزارش‌گیری Real-Time، منتقل یا Offload می‌نماید. Oracle GoldenGate 12c دارای قابلیت پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی مهم اوراکلی از قبیل Oracle E-Business Suite، JD Edwards، PeopleSoft و Siebel CRM برای راهکارهای گزارش‌گیری عملیاتی می‌باشد.

یکپارچه‌سازی داده‌های عملیاتی

این تکنولوژی داده‌های عملیاتی بین سیستم‌های OLTP را به صورت Real-Time یکپارچه می‌سازد. همچنین با استفاده از این تکنولوژی می‌توان معماری‌های Service-Oriented که شاملOracle SOA Suite نیز می‌شود را ایجاد نمود تا از طریق منتشر نمودن داده‌های تغییر یافته در (Java Message Service (JMS که از Oracle GloldenGate Application Adapter استفاده می‌نماید، با داده‌های Real-Time عمل کند.

معماری ماژولار قدرتمند

معماری نرم‌افزار Oracle GoldenGate شامل سه جزء اصلی می‌باشد که عبارتند از Capture، Trail Files و Delivery. با این رویکرد ماژولار، هر یک از اجزا می‌تواند وظایف خود را به صورت مستقل از بقیه انجام داده و علاوه بر تسریع روند همسان‌سازی داده‌ها، صحت و درستی آنها را تضمین نماید.

Oracle GoldenGate -اوراکل

Oracle GoldenGate دارای معماری مبتنی بر Component بوده و با این معماری می‌تواند قابلیت دسترسی به اطلاعات Real-Time و قابلیت دسترس‌پذیری را بهینه نماید.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

آشنایی با Oracle GoldenGate 12C و قابلیت‌های آن – قسمت اول

آشنایی با Oracle GoldenGate 12C و قابلیت‌های آن – قسمت دوم (پایانی)

مطلب مفید بود؟


?