دریافت مقالات

سرویس دهنده ها

آشنایی با Oracle GoldenGate 12C و قابلیت‌های آن – قسمت دوم (پایانی)

176 مشاهده ۹ اسفند, ۱۳۹۵ 3

Oracle GoldenGate - اوراکل

با توجه به اهمیت فراوان اطلاعات در سازمان‌ها و لزوم دسترسی به برخی داده‌های مهم به صورت Real-Time، انتخاب پلتفرم ذخیره‌سازی مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. Oracle GoldenGate 12C یک برنامه کاربردی نرم‌افزاری می‌باشد که در تعیین داده‌های تراکنشی تغییر یافته به صورت Real-Time نقش ایفا می‌کند. در قسمت اول از این سری مقالات به بررسی قابلیت‌های ارائه شده در این تکنولوژی پرداختیم. در این مقاله که قسمت دوم (پایانی) می‌باشد، مزایای استفاده از این برنامه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قابلیت Capture نمودن داده‌ها

ماژول Capture در تکنولوژی Oracle GoldenGate، با پایگاه‌‌ داده‌ی منبع کار نموده و به دنبال فعالیت‌های تراکنشی جدید می‌باشد. این ماژول، به عنوان یک Component مستقل برای پلتفرم‌های غیراوراکلی و به عنوان یک گزینه یکپارچه برای پایگاه‌های داده اوراکلی در دسترس بوده و با استفاده از این قابلیت می‌توان نتایج مربوط به فرآیندهای وارد کردن، به‌روزرسانی و پاک کردن عملیات‌ها را با ارزیابی مستقیم Log‌های تراکنش پایگاه داده (Redo) خواند و سپس بلافاصله داده‌های جدید و تغییریافته را جهت توزیع، Capture نمود.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور تماس با کارشناسان 021-88539044-5

این ماژول تنها تراکنش‌های انجام شده را جابجا نموده و فعالیت‌های واسطه و عملیات‌های پیشین را فیلتر می کند، بدین ترتیب نه تنها موجب کاهش بار کاری بر روی زیرساخت می‌گردد، بلکه عدم‌هماهنگی‌‌های بالقوه در داده‌ها را نیزحذف می‌نماید. علاوه بر این، با گروه‌بندی تراکنش‌ها و ویژگی‌های فشرده‌سازی انتخابی نیز انجام فرآیند بهینه‌‌سازی را محقق می‌نماید.

Oracle GoldeenGate 12c این قابلیت را داراست که پیام‌ها را از سیستم پیام‌رسانی JMS دریافت نموده و برای توزیع مطمئن و مقیاس پذیر داده‌ها به صورت Real-Time به پایگاه‌‌های داده ناهمگون ارائه نماید.

بررسی Trail Fileها

Trail Fileها در تکنولوژی Oracle GoldenGate شامل عملیات‌های پایگاه‌داده برای داده‌های تغییریافته در یک فرمت قابل انتقال و مستقل از پلتفرم می‌باشد. این فایل‌ها به عنوان یک Component مهم در مکانیسم ایجاد صف‌های بهینه‌ در Oracle GoldenGate می‌باشند. آنها در سرور منبع یا هدف اما در خارج از پایگاه داده قرار می‌گیرند تا همگونی، قابلیت‌ اطمینان بیشتر و حداقل میزان از دست رفتن داده‌ها را تضمین نمایند. این معماری، تاثیر بر سیستم منبع را به حداقل می‌رساند، زیرا پشتیبانی از فرآیند Capture نمودن داده‌ها نیازمند جدول یا Queryهای بیشتر برای پایگاه‌داده نمی‌باشد. ماژول Capture، یکبار داده‌ها را می‌خواند و پس از آن بلافاصله این داده‌ها را به Trail File خارجی جهت ارائه به سیستم هدف جابجا می‌کند.

در صورت بروز قطعی در منبع یا هدف، Trail Fileها جدیدترین داده‌ها تا هنگام قطعی را در برگرفته و داده‌ها پس از آنلاین شدن مجدد سیستم، دوباره به کار برده می‌شوند.

فرآیند Delivery

در تکنولوژی Oracle GoldenGate، داده‌های تراکنشی تغییریافته‌ در Trail File توسط ماژول Delivery جابجا شده و بلافاصله در پایگاه‌داده هدف به کار می‌رود. ماژول Delivery، هر یک از تراکنش‌ها را به همان ترتیبِ اجرا و در همان ساختار مشابه تراکنشی ِ منبع به کار می‌گیرد تا هماهنگی و صحت و تمامیت مرجع را در پایگاه داده‌ی هدف ایجاد نماید. پایگاه‌های داده هدف و پشتیبانی شده شامل Oracle Database 12c (Oracle Exdata)، Microsoft SQL Server، IBM DB2 (LUW)، System z، System i، Sybase ASE، موارد اجرا شده بر روی HP NonStop/Enscribe، SQL/MP و SQL/MX، IBM Netezza، Greenplum، MySQL، PostgreSQL و Times Ten می‌باشد. همچنین این تکنولوژی با استفاده از Oracle GoldenGate Application Adapter از این قابلیت برخوردار می‌شود که داده‌های تغییریافته را به یک سیستم پیام‌رسانی در XML یا فرمت‌های دیگر منتشر نموده و داده‌ها را در فایل‌های Flat برای محصولات Third Party مانند سیستم ETL، ارائه نماید.

مزایا و ویژگی‌های مهم

Oracle GoldenGate 12c به ارائه مزایا و ویژگی‌های زیر پرداخته و بدین ترتیب امکان دستیابی به قابلیت یکپارچه‌سازی داده‌ها به صورت Real Time و دسترس‌پذیری مداوم را برای سیستم‌های مهم عملیاتی فراهم می‌نماید:

داده‌های Real Time

این تکنولوژی می‌تواند جمع‌آوری، مسیریابی و تبدیلِ سریع داده‌های تراکنشی را با مدت تاخیرِ کسری از ثانیه انجام داده و آن را به سایر سیستم‌ها ارائه ‌نماید. بدین ترتیب تصمیم‌گیری‌های سازمانی از طریق ایجاد یک قابلیت دید نسبت به اطلاعات دقیق و به روز در سراسر سازمان، بهبود می‌یابد.

پشتیبانی از پلتفرم‌های ناهمگون

Oracle GoldenGate 12c به منظور افزایش انعطاف‌پذیری IT از پایگاه‌های داده و پلتفرم‌‌های ناهمگون نیز پشتیبانی می‌نماید. همچنین داده‌ها را از سرمایه‌گذاری‌های کنونی IT استخراج نموده و علاوه بر کاهش هزینه کلی مالکیت (TCO)، داده‌های تمام سیستم‌های سازمانی را یکپاچه می‌سازد.

قابلیت اطمینان

با این تکنولوژی می‌توان حتی در صورت قطعی شبکه، تمامی رکوردها را به پایگاه‌داده هدف ارائه نمود و داده‌ها را بدون نیاز به قطعی سیستم جابجا نمود.

عملکرد بالا با تاثیر کم

با کمک این تکنولوژی، هزاران تراکنش در هر ثانیه با تاثیر جزئی بر سیستم منبع و هدف جابجا می‌گردد. همچنین امکان دسترسی به اطلاعات مهم و حیاتی به صورت Real Time و بدون قطعی سیستم‌های عملیاتی میسر می‌گردد.

حفظ صحت و تمامیت تراکنش‌ها

محدوده‌های تراکنش و ویژگی‌های ACID (شامل Atomicity، هماهنگی، تفکیک و تداوم‌پذیری) در حین جابجایی تراکنش‌ها بین منبع و سیستم‌های هدف حفظ می‌گردد. بدین ترتیب هماهنگی داده‌ها و تمامیت آن در چندین Master، سیستم‌ پشتیبان‌گیری و پایگاه‌‌ داده گزارش‌گیری تضمین می‌شود.

قابلیت یکپارچه‌سازی

این تکنولوژی با نسخه Oracle Data Integrator Enterprise ادغام شده و سایر راهکارهای ETL را تکمیل می‌نماید. به علاوه از طریق Oracle GoldenGate Application Adapter این امکان را فراهم می‌نماید تا فرآیند Capture شدن و ارائه راهکارهای پیام‌رسانیِ مبتنی بر Java Message Service مانند Oracle WebLogic صورت گیرد و ابزاری برای ارسال داده‌های تغییریافته به Oracle Coherence به صورت Real Time فراهم گردد.

پشتیبانی انعطاف‌پذیر از توپولوژی‌ها

امکان جابجایی داده‌ها در حالات مختلف مانند از یک منبع به یک هدف، از یک منبع به چندین هدف، از چندین منبع به یک هدف و از چندین منبع به چندین هدف، Cascading و پیکربندی‌های دوطرفه را فراهم می‌ نماید.

شناسایی و رفع تضادها

با این تکنولوژی فرآیند شناسایی و رفع تضادها در پیکربندی‌های Multi-Master که در آن دو سیستم می‌توانند Instanceهای جداگانه از یک جدول را اصلاح نمایند، امکانپذیر می‌گردد.

زیرساخت مبتنی بر رویداد

اقدامات فوری بر اساس عملیات‌های خاص پایگاه‌داده که در Trail Fileها ذخیره شده‌اند را آغاز می‌نماید.

مسیریابی و فشرده‌سازی

این تکنولوژی از پروتکل TCP/IP برای ارسال داده‌ها و حذف محدودیت ناشی از فواصل جغرافیایی استفاده می‌نماید. در هنگام مسیریابی نیز از قابلیت فشرده‌سازی بیشتر برای داده‌ها استفاده می‌نماید.

رمزگذاری رمزعبور

در Oracle GoldenGate 12c، رمز عبور به صورت کاملا ایمن در Oracle Credential Store ذخیره می‌گردد بدون اینکه نیازی به تعیین مستقیم کلید‌های رمزگذاری داشته باشد.

مدیریت خودکار Memory

به صورت خودکار حافظه تراکنش را بر اساس اندازه و تعداد تراکنش‌های صورت گرفته تنظیم می‌نماید.

بازیابی محدود

بر عملیات‌های انجام نشده بر روی دیسک تاکید می‌نماید تا بازیابی سریع و آسان داده‌ها برای اجرای بلندمدت تراکنش‌ها را در شرایط بروز وقفه یا قطعی در فرآیند Replication امکانپذیر نماید.

نتیجه‌گیری

Oracle GoldenGate 12c به سازمان‌ها کمک می‌کند تا ارزش سرمایه‌گذاری‌های خود را کنترل نموده و عملیات‌های کسب‌وکار را با ایجاد دسترسی مستمر و Real-Time به اطلاعات مهمِ عملیاتی بهبود ‌بخشد. این محصول با پشتیبانی از طیف وسیعی از قابلیت‌ها همچون قابلیت دسترس‌پذیری مستمر، تحمل Disater و سناریوهای یکپارچه‌سازی داده‌ها به ارائه یک مبنای ماژولار می‌پردازد که برای پاسخگویی به حجم بالایی از یکپارچه‌سازی داده‌ها همراه با تاثیر اندک و چالش‌های Replication پیش روی سازمان‌های فعلی به راحتی گسترش ‌یابد.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

آشنایی با Oracle GoldenGate 12C و قابلیت‌های آن – قسمت اول

آشنایی با Oracle GoldenGate 12C و قابلیت‌های آن – قسمت دوم (پایانی)

 

مطلب مفید بود؟


?